Muzeum Rzemiosła Artystycznego - ...

image Index       image TEST.xlsx       image Rower.avi       image VDrift.exe       image Tarpan.jpg       image Tur.jpg       

Podobne

Muzeum Rzemiosła Artystycznego - prywatne muzeum Węglew koło Konina.mp4

Muzeum Rzemiosła Artystycznego - prywatne muzeum Węglew koło Konina.mp4
Rozmiar 36,6 MB
Opublikowane w dniu 28 sie 2012 przez użytkownika piaskowadana1
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA ZBIORÓW
Aktualnie w muzeum prezentowanych jest 450 sztuk rożnego rodzaju eksponatów, wystawionych w trzech pomieszczeniach i sieni. 80% zbiorów w muzeum związanych jest z rzemiosłem artystycznym i są własnością moją co stanowi zaledwie 50% zbiorów wystawianych w muzeum. Zbiory to przede wszystkim: meble, sprzęt gospodarstwa domowego, narzędzia, warsztat tkacki, elementy wystroju wnętrza, a także książki. Eksponaty mają charakter otwarty-poszczególne eksponaty będą wymieniane, uzupełniane. Zwiedzanie rozpoczyna się mottem: "W tym domu panuje rodzinna atmosfera". W sieni znajdują się narzędzia do obróbki zboża, sierpy, sita, kosze, kołowrotek, podkowy, żelazka, wagi, butelki, kula kominiarska, lampy naftowe, kowadełka, międlica jednomieczowa do wstępnego łamania łodyg lnu, maszynka do cięcia zielska ma paszę, lut lampy, magiel. W dawnej kuchni są meble, podstawa pod miskę i dzban do wody, makatki ,pisanki, samowary, porcelana, dzban do wina, książki o sztuce i kulturze, zdjęcia, konfitury według starych receptur zrobione dzisiaj przez właścicielkę. Wszystko ozdobiono kwiatami, stroikami i czynny gramofon przypomina dawną muzykę. W następnej izbie przepiękne meble: kredens wypełniony starą porcelaną-ozdobiona wzorami opolskimi i innymi, drugi kredens wypełniony kieliszkami z okresu przedwojennego i międzywojennego, kryształami i szkłem ręcznie zrobionym, parawan który właścicielka sama zaprojektowała i wykonała techniką batiku w ramie dębowej- zatytułowany „cztery pory roku", frywolitki, rzeźby, intarsje, hafty, wycinanki, stroje ludowe, koronki. Okna przyozdabiają firany ręcznie zrobione na szydełku bądź na ramie. Na frontowej ścianie gobeliny ,stare fotografie, obrazy, kącik pamiątek rodzinnych, osiągnięć artystycznych. Po przeciwległej stronie skrzynia dębowa posagowa z początku XX w z sygnatura rzemieślnika i pieczęcia wysyłkowa, w której znajdują się hafty i koronki, kapy tkane, jak i arrasy na ścianę. Wielkość i ciężar kufra winnego świadczyły o zamożności rodziny, kufer ma podwójne dno i oryginalny klucz. Bogato zdobiony metalowymi okuciami a pod spodem przymocowane kółka aby łatwiej przetransportować. Na ścianach są także reprodukcje, które przetrwały wojnę. Kolekcja walizek z różnych epok i styli, w których umieszczono porcelanę japońską, chińską, bawarską i angielską. Następna izba to pomieszczenie w którym ciągle będzie się coś zmieniało. Będą tu prowadzone warsztaty związane z rzemiosłem. Będzie można nauczyć się tkać, malować na jedwabiu, zdobić porcelanę, ulepić w glinie np. wazonik lub miseczkę, batikiem ozdobić jajka, bukieciarstwa, ceramiki .W tym pomieszczeniu znajdują się również wyroby plecionkarstwa ze słomy, wikliny, kolekcja kapeluszy, obrazy, metaloplastyka. Dla chętnych minimum 10 osób organizuje kursy i warsztaty. Dla osób spoza terenu jest zapewniony tani nocleg.
pobieżna i wyrywkowa. Jeżeli pobyt tu przybliżył zwiedzającym kulturę materialna i duchową byłych mieszkańców i rzemieślników oraz pozwolił przez godzinę pooddychać atmosferą domu dawnych poznaniaków to gospodarz obiektu czuje się w pełni usatysfakcjonowany.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • uchidachi.htw.pl