Verdon J. - Przyjemności ...

image Index       image TEST.xlsx       image Rower.avi       image VDrift.exe       image Tarpan.jpg       image Tur.jpg       

Podobne

Verdon J. - Przyjemności średniowiecza(1).pdf

Verdon J. - Przyjemności średniowiecza(1).pdf
Rozmiar 0,5 MB


W powszechnym odczuciu średniowiecze było epoką niekwestionowanego prymatu ducha nad ciałem. Ludziom tego okresu przypisujemy naiwność uczuć, zgrzebność wyobraźni i graniczące z obojętnością na rzeczywistość materialną zamiłowanie do ascezy.

Tymczasem choć ludzie ci istotnie bardzo różnili się od nas mentalnością i wrażliwością, nieprawdą jest, jakoby nie cenili sobie uroków życia. Pojęciu rozkoszy, przyjemności umieli jednak nadać nowy sens, odmienny od rzymskiego voluptas czy greckiej hedone, zgodny z duchem czasu i z chrześcijańskim systemem wartości. Właśnie "chrystianizacja świadomości i wyobraźni" miała - obok zmiany warunków życia i struktury społecznej - największy wpływ na kształtowanie się średniowiecznej etyki, a co za tym idzie - na takie, a nie inne traktowanie pojęcia przyjemności.

Nietrudno dowieść, że miłość - także zmysłowa - zajmowała w tamtym świecie miejsce równie ważne jak w świecie dzisiejszym - choć, oczywiście, inne. Zachowane przepisy kulinarne średniowiecznych mistrzów kuchni świadczą o tym, że bynajmniej nie stroniono wówczas od rozkoszy stołu. Nie gardzono też wszelkiego rodzaju spirytualiami; zwłaszcza wino cieszyło się ogromnym wzięciem (w klasztorach dzienny przydział wina na osobę sięgał dwóch litrów!).

Człowiek średniowiecza, aczkolwiek nie znał pojęcia "czynnego wypoczynku", umiał czerpać przyjemność z aktywności fizycznej, umiał się bawić i uwielbiał świętować. Źródłem zaś bardziej wysublimowanej przyjemności była dlań - jak dla nas - muzyka, kontemplacja dzieł sztuki, poezja...

[Oficyna Wydawnicza Wolumen, 1998]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • uchidachi.htw.pl